28η Οκτωβρίου 1940

IMG_5302 (Αντιγραφή)28η Οκτωβρίου 1940
Μία επέτειος, ένας θρύλος μια μνήμη κι ένα χρέος.
Θέλοντας το σχολείο μας να διατηρήσει και να μεταδώσει στους μαθητές και τις μαθήτριες τα ήθη, τα έθιμα, την παράδοση και την ιστορία μας ,  πραγματοποίησε και φέτος  την καθιερωμένη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.  Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας προετοίμασαν τα παιδιά με τον πιο επαγγελματικό τρόπο και το αποτέλεσμα ήταν να παρουσιάσουν μια πολύ όμορφη και συγκινητική γιορτή. Μέσα από τις πρόβες και την προετοιμασία κατάλαβαν πως το «ΟΧΙ» του 1940 είναι το μέγιστο κατόρθωμα της ενότητας και της αποφασιστικότητας των Ελλήνων.
Είναι σταθμός με βαθύ νόημα γιατί θα συμβολίζει αιώνια την πάλη του δικαίου με το άδικο, την πάλη για την αρετή και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η 28η Οκτωβρίου παραμένει πάντα μια ζωντανή δύναμη και ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους . Είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε, να τιμούμε τις θυσίες των προγόνων μας.  Γνωρίζοντας το παρελθόν, δημιουργούμε ένα καλύτερο μέλλον.
Ουρανία Μπιτζιοπούλου