ΣΤ Τάξη – Ασκήσεις για το μάθημα της ιστορίας

Οι μαθητές της έκτης τάξης μελέτησαν στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας την ιστορική περίοδο από την άλωση της Κωνσταντινούπολης μέχρι τη σύγχρονη εποχή. Εξέχουσα θέση στην περίοδο αυτή έχει η Ελληνική Επανάσταση και ο Αγώνας των Ελλήνων για την ελευθερία. Μετά το τέλος της συγκεκριμένης ενότητας και με σκοπό την αποτελεσματικότερη εμπέδωση των νέων γνώσεων οι μαθητές κατασκεύασαν ηλεκτρονικές ασκήσεις.  Τα παιδιά δούλεψαν σε ομάδες και χρησιμοποίησαν τις νέες τεχνολογίες. Ασχολήθηκαν όχι μόνο με το γνωστικό μέρος των ασκήσεων αλλά με το γενικότερο στήσιμό τους από τον σχεδιασμό της σελίδας μέχρι τις οδηγίες για τους χρήστες.

Εδώ μπορείτε να δείτε τις ασκήσεις και γιατί όχι  να ελέγξετε τις γνώσεις σας!

Οι μάχες του αγώνα για την ελευθερία : Άσκηση αντιστοίχισης

Επανάσταση 1821: Σταυρόλεξο