Επίσκεψη στο Μουσείο μουσικής και μουσικών οργάνων

20140305_094443 [800x600]Η επίσκεψή της Δ΄και της Ε΄ τάξης στο Kindermuseum συνοδεία των εκπ/κών Ειρήνης Αμαραντίδου, Άννας Μαρίας Μποζατζίδου και Βαρβάρας Σπύρου, την Τετάρτη, 05.03.2014, εντυπωσίασε μικρούς και μεγάλους! Η υπεύθυνη του μουσείου κα. Annette Harms μας μίλησε αρχικά για την 30χρονη ιστορία του Παιδικού Μουσείου και για την ανακαίνισή του. Μας ξενάγησε στους χώρους του και μας εξήγησε πως όλα τα μουσικά όργανα κατασκευάστηκαν από παιδιά και εφήβους για παιδιά με απλά υλικά καθημερινής χρήσης. Μας άφησε να αγγίξουμε και να παίξουμε με τα μουσικά όργανα. Μας έμαθε μια τεχνική ζωγραφικής με κιμωλία λαδιού και μας παρακίνησε να της στείλουμε τα έργα μας σε κάρτες για να τα εκθέσει στο μουσείο. Στο τέλος παίξαμε όλοι μαζί με επιτυχία έναν ρυθμό με διάφορα κρουστά και με καχόν (cajon), ένα μουσικό όργανο από το Περού. Η μέρα αυτή θα μας μείνει αξέχαστη!
Wir hatten eine wirklich sch?ne musikalische Zeit im Kindermuseum in Wuppertal. Sowohl die Sch?ler der 4. und 5. Klasse als auch wir die Begleiterinnen hatten gro?en Spa?! Ohne besondere musikalische Kenntnisse konnten wir alle selber Musik machen und genie?en. Die Museumsleiterin Frau Annette Harms war ?beraus nett und freundlich.
Wir werden sicher bald mal wieder das Mitmachmuseum besuchen!