«Η Βιβλιοθήκη της τάξης μας»

JACOB Στα πλαίσια της δράσης «Η Βιβλιοθήκη της τάξης μας» με σκοπό την ανάπτυξη και ενίσχυση της φιλαναγνωσίας των μαθητών της Β΄τάξης  με υπεύθυνη την κα. Ειρήνη Αμαραντίδου πραγματοποιήθηκε μετά από πρωτοβουλία της κας Απλαδά Μανουέλας την Πέμπτη στις 27 Φεβρουαρίου 2014 επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη στο Barmen (Stadtteilbibliothek).

Οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης πέρασαν ένα ευχάριστο δημιουργικό πρωινό, ακούγοντας το γερμανικό παραμύθι του συγγραφέα Philip Waechter ?Der fliegende Jacob? (O Ιπτάμενος Γιάκομπ). Η κα Απλαδά βοήθησε στη δίγλωσση παρουσίαση του παραμυθιού. Τα παιδιά ταξίδεψαν στο κόσμο των παραμυθιών, ασκήθηκαν στην ακρόαση και στο τέλος μπόρεσαν να ξεφυλλίσουν τα παιδικά βιβλία της βιβλιοθήκης. Τις τάξεις συνόδευσαν επίσης οι δάσκαλοι Γεωργίτσα Μαρία και Πολυχρονίδης Κωνσταντίνος.

Bibliothek Die Kinder der 1. und 2. Klasse besuchten am 27. Februar 2014 die Stadtteilbibliothek in Barmen.

Dort wurden sie herzlich von der Bibliothekarin begr??t und kurz danach hat eine nette Vorlesepatin den Kindern das M?rchen «Der fliegende Jakob» von Philip Waechter vorgelesen.

Zum Schluss durften die Kinder in den zahlreichen Regalen st?bern. Dabei fiel es ihnen nicht schwer, passende Literatur f?r ihren Geschmack zu finden. Und eine wichtige Information: In der Stadtteilbibliothek Barmen werden – jeden Donnerstag von 15.30 – 16.00 Uhr M?rchen f?r Kinder zwischen 4 und 6 vorgelesen. Die Teilnahme ist kostenlos.