Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

DSC_0315 (Αντιγραφή)Oι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης του Ελληνικού Δημοτικού Σχολείου Βούππερταλ συμμετέχοντας την Παρασκευή 26.09.2014 στις δραστηριότητες του σχολείου μας με θέμα ?Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών?, ζωγράφισαν τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έγραψαν τα ονόματα των κρατών στην ελληνική και γερμανική γλώσσα, τις πρωτεύουσές τους, όπως επίσης κόλλησαν και τις σημαίες των κρατών.
Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό έλαβαν μέρος όλοι οι μαθητές στη δραστηριότητα αυτή και στην παρουσίασή της, μαθαίνοντας ότι η Γλώσσα είναι ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων. Με τις γλώσσες ερχόμαστε σε επαφή με άλλους λαούς και μπορούμε να εκφράσουμε προφορικά και γραπτά τις σκέψεις μας, τις ιδέες μας, τους προβληματισμούς μας.
Ζούμε στην Ευρώπη (Europa, Europe), που ως λέξη έχει ελληνικές ρίζες.
Μακάρι η Ευρωπαϊκή Ένωση να μπορέσει να κρατήσει ενωμένους τους λαούς της, ώστε να ζουν αρμονικά και ειρηνικά.
Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω την κα. Ειρήνη Αμαραντίδου (καθηγήτρια γερμανικών) για την πολύ όμορφη ιδέα, την πολύτιμη βοήθειά της και επίσης να εξάρω τη μετριοφροσύνη και τη δημιουργικότητά της.
Η δασκάλα της Β? τάξης
Βαρβάρα Σπύρου