Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας Α΄ Τάξη

Α΄ τάξη
20141027_105152 (Αντιγραφή)  Η 24η Οκτωβρίου έχει ορισθεί να τιμάται ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας.
Στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης ζώνης η Α΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα «Υγιεινή Διατροφή».
Ο σκοπός του προγράμματος  ήταν η συνειδητοποίηση από πλευράς

των μαθητών ,της αξίας της υγιεινής διατροφής και η απόκτηση γνώσεων οι οποίες θα συμβάλλουν στην ανάπτυξη υγιεινών διατροφικών συνηθειών.
Οι τροφές στα δυο χαμηλότερα στρώματα της πυραμίδας τονώνουν , προσφέρουν θρεπτικά συστατικά και έχουν λιγότερα λιπαρά ,θερμίδες και χοληστερόλη .
Οι τροφές στο τρίτο στρώμα , προσφέρουν θρεπτικά συστατικά , όπως ασβέστιο και σίδηρο.
Οι τροφές στην κορυφή της πυραμίδας (λίπη ,λάδια ,γλυκά)προσθέτουν γεύση στο φαγητό, αλλά πρέπει να τρώγονται με μέτρο.
Οι μαθητές τοποθέτησαν διάφορα προϊόντα  στην ξύλινη πυραμίδα της διατροφής , είπαν ποιήματα και τραγούδησαν μια διασκευή του τραγουδιού του Κηλαηδόνη.
«Λέμε ναι»