Η σκιτσογράφος Ε. Βαβούρη στο σχολείο μας

DSCI2472Με ιδιαίτερη τιμή υποδεχθήκαμε σήμερα την σκιτσογράφο  Ελίζα Βαβούρη, η οποία  γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε Οπτική Επικοινωνία & Διαφήμιση και Ζωγραφική στη σχολή Βακαλό στην Αθήνα(1989-1992, 1998-2000).
Το 1993 παρακολούθησε σεμινάριο για την εικονογράφηση παιδικών βιβλίων και από το 1995 ασχολείται επαγγελματικά .
Το 2005 και το 2010 ήταν υποψήφια για το κρατικό βραβείο εικονογράφησης και το 2012 ήταν υποψήφια για το βραβείο εικονογραφημένου βιβλίου του περιοδικού «Διαβάζω». Επίσης έχει λάβει μέρος σε ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Έχει συνεργαστεί με περιοδικά, και έχει εικονογραφήσει περισσότερα από 70 βιβλία, μεταξύ των οποίων και βιβλία της  Έλενας Αρτζανίδου την οποία είχαμε στο σχολείο μας στις 16-03-2014 σε βιβλιοπαρουσίαση για τους γονείς, και στις 17/18 ? 03 ? 2014 για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Η κυρία Ε. Βαβούρη περνώντας από κάθε τάξη, έβαλε την δική της πινελιά ώστε να δώσει κίνητρα στα παιδιά να δουν τα εικαστικά από την πλευρά ενός ειδικού και να ασχοληθούν με την σκιτσογραφία και τα εικαστικά γενικότερα.