Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων των Παιδιών

image_large (Αντιγραφή)20 Νοεμβρίου

Δράση για την
Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων των Παιδιών

Εν όψει της Παγκόσμιας Ημέρας Δικαιωμάτων των Παιδιών, οι μαθητές της Ε΄ Tάξης του Δημοτικού Σχολείου Wuppertal, αποφάσισαν να παρουσιάσουν «τις σκέψεις ενός ανηλίκου για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει στη σημερινή εποχή», όπως επίσης να εκθέσουν και να παρουσιάσουν τις αφίσες που δημιούργησαν, με σκοπό να συνειδητοποιήσουν όλα τα παιδιά ότι έχουν δικαιώματα που προβλέπονται από νόμους και διεθνείς συμβάσεις.

Στο παρακάτω βίντεο περιέχεται η δουλειά μας, η οποία έγινε με κέφι και μεράκι, ενώ μέσα από τις συζητήσεις μας, οι μαθητές εκφράστηκαν ελεύθερα, διατύπωσαν τη γνώμη και τις εμπειρίες τους, ενημερώθηκαν για τα δικαιώματά τους και απέκτησαν καινούριες γνώσεις, ενώ ταυτόχρονα το διασκέδασαν! Απολαύστε τους? Τους αξίζουν συγχαρητήρια!

Η δασκάλα της Ε? Τάξης
Άρτεμις Λαφτσοπούλου