Επίσκεψη στο γηροκομείο

DSCI2869 (Αντιγραφή)Την Πέμπτη 11.12.2014 η πέμπτη και η έκτη τάξη με τη διευθύντρια κυρία Μπιτζιοπούλου Ουρανία και τους δασκάλους /ες, Μποζατζίδου Άννα, Λαφτσοπούλου Άρτεμις  και Σχοινά Γεώργιο, συνοδεία του δημοσιογράφου της τοπικής εφημερίδας Rundschau κύριο Μ. Bube, επισκέφτηκαν το St?dtisches Altenzentrum Wuppertaler Hof (γηροκομείο). Τα παιδιά πρόσφεραν στους ηλικιωμένους σακουλάκια με παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα μπισκοτάκια που είχαν ετοιμάσει με τη δασκάλα τους κυρία Μποζατζίδου Άννα η οποία οργάνωσε την επίσκεψη. Τραγούδησαν παραδοσιακά κάλαντα και χριστουγεννιάτικα  τραγούδια σε τρείς διαφορετικές γλώσσες (Ελληνικά, Γερμανικά και Αγγλικά ). Επίσης οι μαθητές της έκτης τάξης αφιέρωσαν στην Τρίτη ηλικία και έναν ελληνικό χορό. Η Προϊσταμένη του γηροκομείου μας ευχαρίστησε ιδιαιτέρως για τον χαρούμενο και όμορφο τόνο που έδωσε η επίσκεψη των παιδιών που μετέφεραν τις ευχές τους για τα Χριστούγεννα με αυτόν τον πρωτότυπο τρόπο  και μας πρότεινε να τους επισκεφτούμε πάλι. Πρόσφεραν στους μαθητές/τριες αναψυκτικά  ευχόμενοι και σε μας καλές γιορτές.

Ουρανία Μπιτζιοπούλου