Επίσκεψη στη χριστουγεννιάτικη αγορά

DSCI3036 (Αντιγραφή) Επίσκεψη στη χριστουγεννιάτικη αγορά
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Πρώτης και η Δευτέρας τάξης  του σχολείου  μας, μαζί με τις δασκάλες τους, επισκέφτηκαν σήμερα  Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014, τη  Χριστουγεννιάτικη αγορά  του Βούπερταλ Μπάρμεν , «Weihnachtsmarkt ? Alter Markt-  Barmen».
Περιηγηθήκαμε στα Χριστουγεννιάτικα  περίπτερα, είδαμε τη φάτνη, το μεγάλο Adventskalender (ημερολόγιο) της πόλης και  είδαμε και το θρόνο του Weihnachtsmann  ( ¨Άγιος  Βασίλης) . Ανέβηκαν  στις κούνιες  και αγόρασαν διάφορα Χριστουγεννιάτικα ζαχαρωτά.
Η διευθύντρια, μετά από διαπραγμάτευση, κατάφερε να ανεβάσει τους μαθητές και τις μαθήτριες  στις κούνιες δωρεάν και ευχαριστεί τους ιδιοκτήτες για τη δωρεά τους.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες επέστρεψαν χαρούμενοι και ευχαριστημένοι από την περιήγηση στην χριστουγεννιάτικη αγορά, τραγουδώντας χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάνοντας διάφορες ερωτήσεις για τα όσα είδαν.

Ουρανία Μπιτζιοπούλου