Χριστουγεννιάτικα παραδοσιακά γερμανικά γλυκά

DSCI3011Χριστουγεννιάτικα παραδοσιακά γερμανικά γλυκά
Καθώς οι γιορτές των Χριστουγέννων πλησιάζουν, οι μέρες αυτές προσφέρονται για δημιουργικές και ευχάριστες δραστηριότητες στο μάθημα της Γλώσσας και των Γερμανικών και για διαπολιτισμική μάθηση μέσα από τη γνωριμία των μαθητών με τα ήθη και έθιμα της Γερμανίας.

Για να εντάξουμε τους μαθητές  και μαθήτριές της Β΄ τάξης στο γιορτινό πνεύμα των ημερών, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Βαρβάρας Σπύρου και τη συμμετοχή της κ. Ειρήνης Αμαραντίδου, στήσαμε στις 17 Δεκεμβρίου 2014 ένα μικρό εργαστήρι ζαχαροπλαστικής, φτιάχνοντας γερμανικά παραδοσιακά κουλουράκια (Weihnachtspl?tzchen).

Το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό κι έτσι θα έχουν την ευκαιρία οι μαθητές και οι οικογένειές τους να γευτούν και να απολαύσουν χριστουγεννιάτικα γερμανικά κουλουράκια.

Όλοι μαζί σας ευχόμαστε καλές γιορτές, γεμάτες ευτυχισμένες στιγμές, ζεστασιά και θαλπωρή.
Καλά Χριστούγεννα  – ?Frohe Weihnachten? !!!

Η δασκάλα της τάξης
Βαρβάρα Σπύρου