Βάπτισμα πυρός στο eTwinning με τα δευτεράκια μας

what-is-etwinningΒάπτισμα πυρός στο eTwinning με τα δευτεράκια μας
Τι είναι το eTwinning;

Το eTwinning αποτελεί μέρος του Erasmus+, το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό που έχει σχεδιαστεί για να βοηθήσει σχολεία και εκπαιδευτικούς να συνδεθούν, να συνεργαστούν και να εμπλέξουν τους μαθητές τους σε ευρωπαϊκά σχολικά προγράμματα με τη χρήση του Διαδικτύου.
Οι μαθητές και μαθήτριες της Β? τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν μαζί με άλλα 11 σχολεία ευρωπαϊκών χωρών σε ένα σύντομο έργο eTwinning με τίτλο «Our Calendar», με στόχο να δημιουργήσουν από κοινού ένα ημερολόγιο. Κάθε σχολείο επέλεξε ένα μήνα, ο οποίος και έπρεπε  να αποδοθεί φωτογραφικά  τονίζοντας κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του μήνα.

Εμείς επιλέξαμε τον Φεβρουάριο, το μήνα που γιορτάζεται ο Άγιος Βαλεντίνος (Ημέρα Ερωτευμένων).
Απολαύστε το αποτέλεσμα του έργου των παιδιών.

Ειρήνη Αμαραντίδου