Στους ρυθμούς του Δάφνι Κόκκινου και της Pina Bausch

Pina und Dafnis Στους ρυθμούς του Δάφνι Κόκκινου και της Pina Bausch
By Manuela Aplada
Την Τρίτη 03.02.2015 επισκέφτηκε το σχολείο μας  ο Έλληνας  χορευτής του Χοροθεάτρου της << Pina Bausch>> Δάφνις Κόκκινος.

Ο διάσημος χορευτής και χορογράφος έδειξε μέρος της δουλειάς του  ξεκινώντας από την Δ΄ τάξη παροτρύνοντας τους μαθητές, να βρουν τις δικές τους κινήσεις  μέσω κιναισθητικών δραστηριοτήτων.

Κατάφερε να κερδίσει την εμπιστοσύνη και τον ενθουσιασμό των παιδιών   δημιουργώντας μία ατμόσφαιρα μέσα στην οποία αισθάνονταν ελεύθερα να εξερευνήσουν τον εσωτερικό τους κόσμο και να ανιχνεύσουν συναισθήματα τους, που στη συνέχεια μεταμόρφωναν σε χορό.
Ο Δάφνις Κόκκινος θα ξαναέρθει στο σχολείο μας σε νέες ημερομηνίες για να γνωρίσουν τη δουλειά του και οι υπόλοιπες τάξεις. Μας έχει μάλιστα προσκαλέσει και στη << Γενική Πρόβα >>που θα πραγματοποιηθεί στις  25 Μαρτίου και ώρα 19.30 στην Όπερα (Opernhaus) του Barmen για το κομμάτι ΜASURCA FOGO που θα παιχτεί 26, 27, 28 και  29. Μαρτίου 2015.
By Manuela Aplada