Παγκόσμια ημέρα ρατσισμού

1Στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας κατά του Ρατσισμού (21 Μαρτίου) και μετά από προτροπή της Διευθύντριας κυρίας Ουρανίας Μπιτζιοπούλου, η Δασκάλα των Γερμανικών κυρία Ειρήνη Αμαραντίδου παρουσίασε, μετά από προετοιμασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Τρίτης Τάξης του σχολείου μας, μια πολύ συγκινητική δραστηριότητα  με θέμα τον ρατσισμό.
Προσέγγισε αυτό το ευαίσθητο θέμα με προβολή βίντεο, φωτογραφιών και κειμένων, εντάσσοντας στο πρόγραμμα και την ενεργή συμμετοχή όλων των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας.
Τα παιδιά δέχθηκαν ερεθίσματα, είδαν, άκουσαν αλλά και ανέφεραν προσωπικές τους εμπειρίες και βιώματα πάνω στο θέμα του ρατσισμού.
Ήταν μια πολύ όμορφη εκδήλωση η οποία έδωσε υλικό σκέψης στα παιδιά, ώστε να δουν το θέμα του ρατσισμού από όλες του τις πλευρές και να αντιμετωπίζουν τους συνανθρώπους μας, μιας και ζούμε σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία, με μεγαλύτερη ευαισθησία.