Διεξαγωγή του METRO GROUP Marathon D?sseldorf (26 Απριλίου 2015)

25Ο συγκεκριμένος αγώνας είχε έντονο ελληνικό χρώμα, καθώς η πρωτεύουσα της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας υποδέχθηκε το σύμβολο της ειρήνης, που είναι η φλόγα του Μαραθώνα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ελληνικού Δημοτικού Σχολείου Βούπερταλ, έδωσαν το παρόν στην άφιξη της φλόγας.
Ντυμένοι με παραδοσιακές στολές και κρατώντας την κορδέλα τερματισμού της άφιξης της φλόγας, έγιναν το επίκεντρο των φωτογράφων.
Μία φλόγα, που μένει άσβεστη στον τύμβο των πεσόντων Αθηναίων της μάχης του Μαραθώνα (490πΧ)? Θα ξεκινήσει το ταξίδι της στις 24 Απριλίου και στις 12.00 θα αφιχθεί στο D?sseldorf Airport DUS μέσα σε ειδικό (πιστοποιημένο) δοχείο. Μια λαμπαδηδρομία  μετέφερε το φωτεινό σύμβολο της ειρήνης για 15χλμ., από το αεροδρόμιο στο Δημαρχείο, που βρίσκεται στη Marktplatz. Συγκεκριμένα, λίγο μετά τις 14.00,  η τελευταία λαμπαδηδρόμος,  μπει στην τελική στροφή πριν τη Marktplatz, και σε μια σύντομη τελετή,  άναψε με τον πυρσό τη φλόγα του Μαραθώνα στο D?sseldorf.
Να σημειώσουμε πως κάθε χρόνο ένας επιλεγμένος Μαραθώνιος ανά τον κόσμο υποδέχεται τη φλόγα και φέτος ο αγώνας αυτός ήταν ο METRO GROUP Marathon D?sseldorf (26 Απριλίου 2015).
« Ήταν ωραία, καθώς πολλοί πολίτες του D?sseldorf παρευρίσκονταν σε αυτή την όμορφη τελετή, για να υποστηρίξουν την ιδέα της ειρήνης» λέει ο διοργανωτής του METRO GROUP Marathon D?sseldorf Jan H. Winschermann.
Στη λαμπαδηδρομία  συμμετείχαν μεταξύ άλλων οι: Thomas Geisel (Oberb?rgermeister D?sseldorf), Wolfgang Clement (ehemaliger NRW-Ministerpr?sident und Bundeswirtschaftsminister), Grigorios Delavekouras (griechischer Generalkonsul in D?sseldorf), Paco Borao (Pr?sident Association of International Marathons and Distance Races), die Olympia-Teilnehmer Manfred Steffny, Carsten Eich und Jessica Mager, J?rgen B?ssow (ehemaliger Regierungspr?sident D?sseldorf), Axel Bellinghausen (Fortuna-Profi), Andreas Preu? manager  Borussia D?sseldorf) und Peter Schwabe (Pr?sident Stadtsportbund D?sseldorf).
Ήταν ιδιαίτερη τιμή για το σχολείο μας να παρευρεθούμε στην εκδήλωση αυτή, για την οποία φρόντισε ο Γενικός Πρόξενος του Ντίσελντορφ της Ελλάδας, κύριος Γρηγόρης Δελαβέκουρα με την διευθύντρια του Σχολείου, κυρία Ουρανία Μπιτζιοπούλου.
Θα θέλαμε επίσης να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τον Ηπειρωτικό Σύλλογο του Porz Κολονίας, όπως και το ελληνικό σπίτι του Porz που μας δάνεισαν τις παραδοσιακές στολές.