Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη στο Barmen

25Στα πλαίσια της ανάπτυξης και ενίσχυσης της φιλαναγνωσίας, οι μαθητές και μαθήτριες  της Α? και Β΄τάξης  επισκέφτηκαν την Πέμπτη στις 28 Μαΐου 2015 τη Δημοτική Βιβλιοθήκη στο Barmen (Stadtteilbibliothek), συνοδευόμενοι από τις δασκάλες Βενέτη Χριστίνα και Σπύρου Βαρβάρα καθώς και τις καθηγήτριες Γερμανικών Αμαραντίδου Ειρήνη και Απλαδά Μανουέλα.
Τα παιδιά με ενδιαφέρον και προσοχή άκουσαν το γερμανικό παραμύθι ?Die blaue Maschine? (Η μπλε μηχανή) της συγγραφέως Heike Ellermann. Ταξίδεψαν με τη φαντασία τους μέχρι το δάσος, μέσα στο οποίο εμφανίζεται μια μυστηριώδης και παράξενη μπλε μηχανή.  Τα ζώα του δάσους τη θαυμάζουν και αναρωτιούνται σε τι μπορεί να είναι χρήσιμη, μέχρι τη στιγμή που ένας μάστορας κάστορας λύνει το μυστήριο.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μια σύντομη ξενάγηση στον παιδικό τομέα της βιβλιοθήκης. Στο τέλος η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης χάρισε στο σχολείο μας το βιβλίο «Trauriger Tiger toastet Tomaten».
Die Εrst- und Zweitkl?ssler  der griechischen Grundschule besuchten am Donnerstag, den 28. Mai. 2015, die Stadtteilibliothek in Barmen.

Nachdem die Bibliothekarin die Kinder herzlich begr??t hatte, hat ein netter Vorlesepate ihnen das M?rchen «Die blaue Maschine» von Heike Ellermann vorgelesen.
Mitten im Wald steht pl?tzlich eine seltsame Maschine unter den B?umen. Die Waldtiere wundern sich sehr. Jedes Tier stellt eine andere Vermutung an, wof?r die Maschine zu benutzen ist. Der Biber, bekannt als guter Baumeister, wird zu Rate gezogen. Er antwortet den Tieren in Form eines Raps…

by Eirini Amarantidou