«Ich liebe die Busschule»

20Am Donnerstag und am Freitag, den 11. und 12.06.2015 durften unsere Dritt- und Viertkl?ssler an der WSW Busschule teilnehmen. Die Kinder waren ganz gespannt. «Busschule? Was ist das ?berhaupt?» Frau Sylvia Schmid, seit 26 Jahren Busfahrerin von Beruf, begr??te uns ganz herzlich und zeigte uns, was passieren kann, wenn man sich nicht an die Busregeln h?lt.
In der Busschule ?bten die Sch?lerInnen das richtige Verhalten im Bus, das achtsame Aus- und Einsteigen, und lernten auch, was sie beim Anfahren und Bremsen des Buses beachten sollten.
Besonders spannend fanden die Kinder die kurvenreiche Fahrt mit dem Bus. Als Sylvia kr?ftig bremste, merkten sie auch,  dass es wichtig ist, sich w?hrend der Fahrt an den Haltegriffen im Bus festzuhalten.
Nach mehr als zwei Stunden waren die Kinder «Busprofis» und bekamen von Sylvia eine Urkunde, einen Schulkalender und ein M?ppchen. Die Kinder schenkten Sylvia eine Mappe mit ihren Bildern, die zeigten, wie es im Bus perfekt laufen kann.
«Ich liebe die Busschule!!!» sagte zum Schluss ein Sch?ler und so war unser toller Besuch am Ende.

Την Πέμπτη και την Παρασκευή, 11 και 12 Ιουνίου 2015 οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄και Δ΄τάξης επισκέφτηκαν τον χώρο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Οργανισμού Αστικών Συγκοινωνιών Βούπερταλ, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους Μπατσίλα Βασιλική και Πολυχρονίδη Κωνσταντίνο καθώς και τις καθηγήτριες Γερμανικών Αμαραντίδου Ειρήνη και Απλαδά Μανουέλα.
Η περιέργεια των μαθητών σχετικά με το «λεωφορειοσχολείο» ήταν μεγάλη. Η κυρία Σύλβια Σμιτ, εδώ και 26  συναπτά έτη οδηγός λεωφορείου, μας υποδέχτηκε εγκάρδια και μας έδειξε, τι μπορεί να συμβεί, αν δεν τηρούνται κάποιοι σημαντικοί κανόνες μέσα στο λεωφορείο.
Οι μαθητές και μαθήτριες έμαθαν για τη σωστή συμπεριφoρ;a στο λεωφορείο, για την ασφαλή επιβίβαση και αποβίβαση. Έμαθαν επίσης τι οφείλουν να προσέχουν κατά τη διάρκεια της διαδρομής και σε περίπτωση φρεναρίσματος του λεωφορείου.
Αυτό που τους εντυπωσίασε ιδιαίτερα ήταν η βόλτα με τους ελιγμούς που έκανε το λεωφορείο. Όταν η Σύλβια πάτησε το φρένο απότομα, ακούγοντας το δικό μας σύνθημα, αντιλήφθηκαν τα παιδιά, πόσο σημαντικό είναι να κρατιούνται συνεχώς γερά από τις χειρολαβές.
Μετά από δυόμιση ώρες  βιωματικού μαθήματος κυκλοφοριακής αγωγής, η Σύλβια μοίρασε στα παιδιά διπλώματα επιτυχούς συμμετοχής, ένα σχολικό ημερολόγιο και μια κασετίνα. Τα παιδιά της χάρισαν ζωγραφιές και την αγάπη τους.
«Αγαπώ το λεωφορειοσχολείο!» της είπε στο τέλος ένας μαθητής κι έτσι τελείωσε η υπέροχη επίσκεψή μας.
By Eirini Amarantidou