Χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες για την εκδρομή στο ψυχαγωγικό πάρκο Irrland

irrland

Mε αφορμή την επικείμενη εκδρομή στο ψυχαγωγικό πάρκο Irrland στις 24.06.2016 και μετά από ερωτήσεις γονέων και μαθητών κρίνεται σκόπιμο να δοθούν κάποιες χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με την επίσκεψή μας στο πάρκο, ώστε να είναι όλοι σωστά προετοιμασμένοι.

Πληροφοριές:

• Τα λεωφορεία θα αναχωρήσουν στις 08:30 ακριβώς, Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να έρθουν έγκαιρα για να γίνει χωρίς καθυστέρηση η επιβίβαση στα λεωφορεία και η αναχώρησή μας.
  • Στο χώρο του πάρκου υπάρχει ελεύθερο πρόγραμμα με πλήθος δραστηριοτήτων για μικρούς και μεγάλους. Υπάρχει βιωματικό πάρκο με ζώα που μπορούν να χαϊδέψουν και να ταΐσουν. Υπάρχουν πίθηκοι, παπαγάλοι, καγκουρό, ρακούν, πελαργοί και  εξωτικά πουλιά, τα οποία τα παιδιά μπορούν να θαυμάσουν από κοντά.
  • Σε ειδικά διαμορφωμένα κιόσκια με τέντα θα μπορούν τα παιδιά να ξεκουραστούν και να φάνε το φαγητό που θα έχουν μαζί τους.
  •  Υπάρχουν εφτά περίπτερα με καφέ, αναψυκτικά, παγωτά, σνακ και ελαφρύ φαγητό (πατάτες, λουκάνικα).
  • Η  επιστροφή στο σχολείο είναι προγραμματισμένη στις 17.00 μ.μ.  Σε περίπτωση κίνησης μπορεί να υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση.
  • Σε όλες τις δραστηριότητες και σε όλα τα παιχνίδια τα παιδιά θα συμμετέχουν ανά τμήμα συνοδευόμενα από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων και των ειδικοτήτων.
  • Υπενθυμίζουμε πως κανένα παιδί δεν θα έρθει σε επαφή με παιχνίδια και δραστηριότητες με νερό (π.χ.  νεροτσουλήθρες).

Συμβουλές:

Οι μαθητές καλό είναι να έχουν μαζί τους:

• Μια αλλαξιά ρούχων σε  περίπτωση που ιδρώσουν
  • Ένα καπελάκι
  • Νερό, φαγητό
  • Χαρτζιλίκι σε περίπτωση που θέλουν να αγοράσουν κάτι από τα περίπτερα

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Η Διευθύντρια